O nás

RUCE OBLÉKÁME UŽ DESETILETÍ. POSOUVÁ NÁS VÝVOJ I NOVÉ TRENDY

Vše začalo 1. 10. 1990.
Naše výroba vychází z dlouholeté tradice výroby pletených rukavic.

Pojďte s námi na procházku historií. Do dob, kdy jsme začali vyrábět a dodávat rukavice pro každého, kdo potřebuje spolehlivou ochranu při své práci i pro ty, kdo chtějí třeba jen pohodlí v zimním období. Firmu MIRO založil v roce 1990 Ladislav Koumar, který chtěl navázat na dlouholetou tradici výroby pletených rukavic. Jako sídlo firmy zvolil Borovou nedaleko Poličky, kde se rukavice vyrábějí už od roku 1948. V té době sem byly převezené stroje ze zrušeného závodu v přilehlé obci Oldříš. A od té doby se zde vyrábějí pouze pletené rukavice.

V roce 1949 závod v Borové převzal státní podnik MODETA, který byl jedním z největších výrobců textilu v Československu. MODETA sdružovala 12 závodů a měla přes 4 000 zaměstnanců. V té době měl závod v Borové označení 06 a pracovalo zde 160 lidí.

 

KONEC FUNGOVÁNÍ STÁTNÍHO ZÁVODU A ROZVOJ FIRMY

Po roce 1989 skončila státní výroba rukavic a záhy vznikla firma MIRO. Ta tak navázala na tradici předešlé výroby. Tehdejší politická situace znamenala potřebu změnit technologie i sortiment. Za třicet let historie firmy MIRO jsme investovali do strojového vybavení, technologií i vývoje. V letech 1990-2000 jsme obnovili strojový park, nahradili pletací stroje ruské výroby moderními stroji japonské výroby a mohli jsme tak zvýšit efektivitu výroby i naše kapacity.
Rozšířit jsme chtěli i naši nabídku, abychom mohli zákazníkům nabídnout to nejlepší, vzhledem k trendům a aktuálním potřebám. Začali jsme vyrábět hlavně ochranné rukavice proti řezu, které vycházely z vývoje a patentu na neprořeznou přízi. Ten započal pan Ladislav Koumar již v osmdesátých letech a zdárně jej dovedl k cíli. Proto díky němu spatřily světlo světa první neprořezné rukavice v České republice. Dodnes se prodávají pod názvem Bivoj. Tato fáze skončila výrobní kapacitou firmy kolem milionu párů rukavic ročně.

Naši firmu dnes tedy najdete v obci Borová nedaleko Poličky. Máme zde sídlo i výrobní prostory. Umístění v srdci České republiky i Evropy pro nás znamená výhodnou pozici pro logistiku dodávek do všech částí kontinentu, především do zemí Evropské unie. 

POKROK VE VÝROBĚ A ROZŠIŘOVÁNÍ KAPACIT

V pokroku firma MIRO pokračovala. V roce 2001 jsme postavili novou halu na pletení rukavic, a to hlavně kvůli kapacitám, na které již původní výrobní haly nestačily. Zvětšily jsme také prostor pro skladování, protože s vyšší výrobou přicházela i potřeba nakupování většího množství surovin.
V letech 2001-2006 jsme postupně dokoupili další stroje, naše výrobní kapacita se zdvojnásobila a rozšířili jsme tak i možnosti vyrábět rukavice pomocí nových technologií. Například v roce 2005 jsme zakoupili japonský stroj, který nám umožňuje vyrábět rukavice s protiskluzovými terčíky. V této době jsme také provedli rozsáhlý výzkum a vývoj nových přízí. Jednou z nejvýznamnějších navázaných spoluprací byla ta s firmou DuPont a na trh jsme uvedli rukavice z materiálu Kevlar®. Souběžně s tím probíhal i vývoj vlastních neprořezných přízí, které využívají nové materiály a technologie. Rukavice z těchto přízí jsme uvedli na trh v roce 2006 pod značkou AntiCut® a Sharpking®. Ve firmě vznikla také nová dílna se šicími stroji, umožňující našívat kůži na pletenou rukavici.

POKRAČUJEME VE VÝVOJI!

Protože jsme chtěli znát možnosti materiálu, který všem profesionálům umožňuje bezpečnou práci, prohloubili jsme v letech 2007-2012 výzkum v oblasti přízí. Využili jsme k tomu všechny znalosti a vznikla superodolná příze, ze které jsme vytvořili rukavice vyráběné pod značkou Panzerhand®.
Došlo také k obnově a rozšíření strojového parku, starší stroje postupně nahrazovaly nové. Tím celkově vzrostla kapacita firmy na hodnotu okolo tří milionů párů pletených rukavic ročně. Ve všech obdobích jsme zároveň investovali do testování i certifikace všech typů rukavic. Vznikla tak malá laboratoř, vybavená strojem na testování řezu dle EN388, a to zejména pro vývoj nových typů rukavic i pro kontrolu kvality těch, které už vyrábíme.
Nákup nejnovějších japonských rukavicových strojů nám také umožnil k návratu výroby kvalitních zimních rukavic. Přišli jsme s vlněnými a kašmírovými rukavicemi, anatomickým tvarováním rukavic „Superanatomic“, které jsou přizpůsobené reálnému tvaru ruky (palec mají umístěný směrem do dlaně a malíček je níže než ostatní prsty.

 

Chceme být co nejodpovědnější firmou. Proto jsme například na střechu naší nové skladové haly instalovali fotovoltaickou elektrárnu, která odpovídá naší spotřebě.

VYHLÍŽÍME SLIBNOU BUDOUCNOST A PLÁNUJEME DALŠÍ POKROK

Už od založení jsme rodina. Nemáme žádné zahraniční investice a účasti. Vypracovali jsme se vlastní pílí a pílí našich zaměstnanců z regionální firmy na jednu z největších evropských firem vyrábějících rukavice. Vždy jsme se snažili, aby naše výroba byla co nejkvalitnější, zboží snadno dostupné a jejich dodávka byla rychlá. A budeme se snažit, abychom novými technologiemi a výzkumem vždy klientům nabízeli takové rukavice, které jim při práci i v běžném životě budou tím nejlepším pomocníkem.

Zpět na blog